Профілактика карієсу і пародонтозу


Профілактика карієсу і пародонтозу

Напевно, немає жодної людини на Землі, у якої б ніколи в житті не було карієсу або пародонтозу. Тому тема профілактики стоматологічних захворювань дуже актуальна.

До профілактики захворювань зубів (карієсу) і ясен (пародонтоз) можна віднести:

Правильне харчування.

Гігієна порожнини рота (в домашніх умовах і професійна чистка).

Санація порожнини рота.

 

Харчування, як профілактика захворювань порожнини рота

Цей пункт можна розділити на дві частини:

харчування для здоров’я зубів: їжа повинна містити велику кількість мінералів (кальцій, фтор, фосфор) для зміцнення емалі. Мінерали можна знайти в молочних продуктах, рибі, м’ясі, овочах. Слід постаратися виключити з раціону цукор, тістечка, печиво, солодкі газовані напої — ці продукти руйнують емаль.

Харчування для здоров’я ясен: їжа багата вітамінами (особливо С) — сирі овочі і фрукти, також тверда їжа, яку потрібно ретельно пережовувати — сирі овочі, фрукти, горіхи, сухарі. Пережовування твердої їжі механічно очищає зуби від нальоту не дозволяючи утворитися зубному каменю, масажує ясна і зміцнює, навантаження на тканини, які утримують зуби в кістки не дає їм атрофуватися. Тому жорстка їжа є відмінною профілактикою пародонтозу.

Гігієна порожнини рота

На жаль, багато людей нехтують гігієною порожнини рота, виконують її нерегулярно або неправильно.

Чистити зуби потрібно вранці і ввечері. Спочатку очищають міжзубні проміжки зубною ниткою, за тим зубною щіткою протягом 2х хвилин роблять вертикальні рухи, що вимітають, бажано використовувати секундомір або пісочний годинник для контролю часу. Завершується процедура полосканням ротової порожнини ополіскувачем  протягом 1 хвилини.

Після кожного прийому їжі полоскати порожнину рота від залишків їжі. Також не зайвим буде застосування зубної нитки.

Крім гігієни порожнини рота в домашніх умовах всім людям необхідно проводити професійну чистку в кабінеті стоматолога 1-2 рази на рік. Професійне чищення позбавляє від зубного каменю і нальоту — першорядних причин виникнення карієсу і пародонтозу. Зняти тверді зубні відкладення в домашніх умовах неможливо.

Після профілактичного чищення зубів стоматолог може порекомендувати такі процедури, як глибоке фторування зубів і герметизація фісур.

Глибоке фторування зубів

Це процедура покриття зубів речовиною, що містить фтор, який проникає глибоко в емаль і зміцнює її. Емаль зубів після фторування не вражається карієсом. Фторування зубів триває  10 — 15 хвилин і абсолютно безболісно. Також ця процедура допомагає позбутися від чутливості зубів при вживанні солодкого, кислого і холодного.

герметизація фісур

Фіссури — це природні поглиблення на жувальних зубах. Часто в них потрапляє їжа, забивається наліт і саме з фіссур починає розвиватися карієс. Уникнути цього допомагає герметизація фісур — закриття поглиблень на жувальних зубах спеціальною речовиною — герметиком. Герметизацію фісур можна проводити в будь-якому віці, але головною вимогою є те, що зуб повинен бути абсолютно здоровим.

Санація порожнини рота

Це профілактичний огляд у стоматолога, виявлення і лікування вже виниклих захворювань і патологічних процесів. Наш організм — це цілісна система і порушення в одній частині неминуче веде до інших захворювань. Так карієс може дати ускладнення і викликати пульпіт і періодонтит, а може поширитися на сусідні зуби. Відсутність зуба призводить до феномену Попова — Годона. Він полягає в тому, що інші зуби пересуваються в сторону дефекту, при цьому у них оголюються корені, які не захищені емаллю. Виникає карієс кореня. Людина жує на іншу сторону, викликаючи неправильне навантаження, що травмує зуби і скронево-нижньощелепний  суглоб.

Тому так важливо виявляти і лікувати захворювання на ранніх стадіях.