Зубна коронка — що це? Показання, етапи лікування, види


Що таке зубна коронка?

Природний зуб складається з кореня і коронки. Коронка — це та частина, яку ми бачимо в роті, і від неї залежить естетика нашої посмішки. Якщо природний зуб пошкоджений настільки, що стандартне композитне відновлення (пломба) неможливе, стоматолог запропонує накриття зуба коронкою. Зубна коронка — це ковпачок, який накриває зуб, не дає йому руйнуватися, захищає від зовнішніх факторів і відновлює форму.

Зубна коронка цементується на зубі, її неможливо зняти без стоматолога. Крім збереження зуба і його жувальної функції, зубна коронка може поліпшити форму, колір зуба, усунути його розвороти або висунення з зубного ряду.

Зубні коронки є частиною імплантації зуба. Імплантат заміняє корінь зуба, а функціональність і естетику відновлює коронка, яка закручується на імплантат.

Чому мій зуб вимагає накриття коронкою?

Показаннями для коронок є:
— значний ступінь пошкодження природної коронки, викликаний карієсом або травмою,
— патологічна стертість зубів,
— після імплантації, щоб відновити відсутній зуб,
— після лікування кореневого каналу для зміцнення зуба,
— для поліпшення естетики, наприклад, якщо зуб потемнів після лікування каналів, має не гарну форму або неправильно розташованний в зубній дузі.
— корекція діастеми (щілини) між зубами для уникнення ортодонтичного лікування.

Що краще пломба або зубна коронка?

Пломба лише відновлює форму зуба, але не зміцнює його. Тому, якщо зуб сильно зруйнований, після пломбування він продовжить розколюватися. Зубна коронка буде утримувати слабкі стінки зуба і не давати їм сколюватися.

Якщо в зубі є порожнина — її заповнюють композитною пломбою, але якщо зуб зруйнований більш, ніж на 50%, він мертвий (проводилося лікування каналів) — його потрібно накрити зубною коронкою.

З чого зроблені зубні коронки?

Зубні коронки можуть бути виготовлені з різних матеріалів.

Акрили і композити використовуються для виготовлення тимчасових коронок.

Постійні коронки можуть бути виконані з металу, кераміки на металевій основі або діоксиді циркону, можуть бути повністю керамічними.

Металеві коронки були основою протезування протягом багатьох років через їх довговічність і витривалість. У сучасній стоматології металеві коронки використовуються дуже рідко через недостатню естетику. Але це найдешевші коронки, тому досить популярні серед пенсіонерів.

Керамічні коронки на металевій основі (металокераміка) — завдяки комбінації кераміки, яка характеризується високою естетикою і металом для довговічності і міцності, ці коронки є дуже популярними в сучасному протезуванні. В якості основи металокерамічних коронок найбільш часто використовуються сталеві сплави спеціального складу, безпечні для організму і характеризуються дуже високою міцністю. Металокерамічними коронками можна накривати як жувальні, так і передні зуби. Але якщо пацієнту дуже важлива естетика посмішки, стоматолог запропонує накривати передні зуби керамічними коронками на основі діоксиду цирконію.

Керамічні коронки на основі цирконію — відрізняються кращою естетикою і завдяки основі з цирконію механічна міцність і довговічність не поступаються металокерамічним. Вони можуть використовуватися як в передньому, так і в задньому сегментах зубної дуги.

Етапи накриття зуба коронкою.

В нашій стоматологічній клініці зубні коронки зазвичай виготовляються за два відвідування. При першому візиті стоматолог готує зуб, знімає відбиток і визначає колір, а на другому цементує готову коронку. Якщо виготовляється мостоподібний протез або коронками накривається багато зубів, може знадобитися проміжний візит пацієнта до стоматолога для примірки металевого каркаса, на який потім нанесуть керамічну масу.

Накриття зуба коронкою займає близько тижня.

Перший візит: підготовка зуба

При першому візиті наш стоматолог зробить рентген, щоб перевірити стан кореня і кістки навколо зуба. Перед накриттям зуба коронкою має бути проведено якісне ендодонтичне лікування. При сильному руйнуванні зуба — його зміцнюють штифтом або вкладкою.

Після проведення місцевої анестезії стоматолог обпилює зуб, тим самим зменшуючи його розмір в трьох площинах, щоб звільнити місце для нової коронки. Наші стоматологи добре знають, скільки зубної тканини можна видалити при підготовці зуба під зубну коронку. З іншого боку, якщо пошкодження натуральної коронки настільки велике, що зубній коронці немає на чому ґрунтуватися, необхідно буде відновити куксу зуба.

Коли зуб оброблений і обраний колір, стоматолог знімає відбиток зуба силіконовою масою.

Другий відбиток — відбиток зубів протилежної щелепи для того, щоб коронка була адаптована до прикусу пацієнта, збігалися бугри зубів і їх висота.

Відбитки відправляються в зуботехнічну лабораторію, а готова коронка повертається в стоматологічну клініку зазвичай приблизно через 5-7 днів.

Під час першого відвідування стоматолог може виготовити тимчасову коронку, щоб приховати обпиляний зуб. Тимчасові коронки виготовлені з акрилу і закріплені тимчасовим цементом. Тимчасова коронка виготовляється за бажанням пацієнта, якщо зуб мертвий, і в обов’язковому порядку, якщо накривається живий зуб (адже він залишився без захисту емалі і до нерву можуть потрапити хвороботворні бактерії, до того ж він буде чутливим до подразників).

Другий візит: цементування коронки

Під час другого візиту стоматолог знімає тимчасову коронку і перевіряє колір і форму постійної коронки. В цей час можливо внести корекції в форму і колір коронки.

Якщо все прийнятно, і пацієнт приймає виконану роботу, то нова коронка постійно закріплюється на спеціальному цементі.

Що таке вкладки і штифти?

Культьові вкладки — це металеві конструкції, які цементуються в каналі кореня і відновлюють куксу зуба. Штифти — це основа для композитної кукси, які також цементуються в каналі кореня зуба.

Вкладки  і штифти застосовуються, коли коронкова частина зуба сильно або повністю зруйнована. Без їх використання велика ймовірність зламу стінки зуба, на яку спирається коронка. Вони дозволяють відновити зуб, навіть якщо залишився тільки корінь.

Штифти і вкладки передають навантаження при жуванні безпосередньо на корінь зуба.

Кукса на штифті виконується за одне відвідування стоматолога. Скловолоконний штифт — єдиний метод відновлення кукси під керамічну коронку. Адже металева вкладка буде просвічуватися через керамічну коронку і надавати зубу неживий вид.

Металева вкладка — більш точна і надійна конструкція. Вона виготовляється в зуботехнічній лабораторії протягом декількох днів за індивідуальним відбитком, щільно прилягає до стінок кореня зуба, її неможливо зламати.

Установка штифта або вкладки абсолютно безболісна процедура, адже проводиться в мертвому зубі.

Чи боляче накривати зуб коронкою?

Найчастіше обпилюють під коронку мертвий зуб і тому — це не боляче. Якщо коронкою накривають живий зуб — то обробка зуба проводитися під анестезією.

Саме цементування готової коронки не є болісним і не вимагає анестезії.

Який тип коронки обрати?

Найвища естетика — у керамічних коронок на оксиді цирконію, на жаль, вони дорожче інших зубних коронок через вартість матеріалів і обладнання.

Тому пацієнти частіше вибирають металокерамічні коронки, які імітують колір і форму зуба. Металокерамічну коронку високого класу зможе відрізнити від зуба тільки стоматолог.

Металеві коронки не володіють естетичними якостями, але дозволяють зберегти зуб і відновити жувальну функцію. Вартість металевої коронки не на багато вище зубної пломби.

Які коронки використовуються для протезування на імплантаті?

У стоматологічній клініці в Києві виготовляються металокерамічні і безметалеві керамічні коронки. Вартість коронки для імплантатів вище через елементи кріплення, які з’єднують коронку з імплантатом.